A manga (漫画) a kpregny japn nyelv ltalnos elnevezse, Japnon kvl a japn mangk jellemz stlusban ksztett kpregnyekre hasznljk, szkebben csak a Japnban kszltekre. Alkotit mangakknak hvjk.
A klasszikus japn ukiyo-e festszet s a nyugati mvszeti hatsok tallkozsbl fokozatosan jtt ltre, mg mostani jellege kialakult, s a kztudatban – fkpp Japn hatrain kvl – sszeforrt a japn popkultrval.
FORMAI SAJTOSSGOK
A japn rs jobbrl balra halad, a mangk is ilyen formban olvasandak. Ez a nyugati terjesztsnl nehzsgekkel jrhat, mivel ez elsre szokatlan az eurpai s az amerikai olvaskznsgnek. Erre egyik megolds a lapok tkrzse, de ez olyan prblmkat okozhat mint hogy a szereplk gy rossz oldalukon hordjk a kardjukat, s az eredeti szerzk elkpzelse is srlhet - sokan ezrt nem is jrultak hozz munkik ilyen mdostshoz. Ezen okokbl a mangk ms nyelv vltozatainak tbbsge eredeti formjban jelenik meg, mint Magyarorszgon is.
Jelenleg Japnban a legnagyobb pldnyszmban kiadott rsos mdia a manga. Mretk s hosszuk igen eltr lehet, akr ezer oldalastl a mellnyzseb mretig szles skln mozog. A mangk nem kizrlag ktetekbe foglalva tallhatak meg, a klnbz presztzs manga folyiratok is kzlnek sorozatokat, heti s havi rendszeressggel.
A jelenlegi manga irnyzat egyik legmeghatrozbbja a Weekly Shonen Jump, amely az vek sorn olyan jelents mvek npszersdst segtette el, mint a Rurni Kensin, Saint Seiya, Hikaru No Go, Naruto, One Piece vagy a Dragon Ball.
KLNLEGES JELZSEK
- Cseppecske, vagy cseppek a homloknl s halntknl zavart, rtetlensget s szkepszist jelkpez (ez egyike a legszlesebb krben felismert manga-megoldsoknak).
- Hanyattvgds, vagy tmenetnlkli ess a fldre a vratlan ostobasgokra, ironikus esemnyekre adott reakci.
- A legerteljesebb rzelemkifejez forma a szem. Ez szmtalan mdon vltozhat, kt felfel vel flkr (boldogsg, rm), lefel vel flkr (bnat, szomorsg, csaldottsg), kt apr pici fekete pontt srsds (rtetlensg, meglepettsg) stb.
- Az egyik orrlyukban lv buborkocska azt jelzi, hogy az alany alszik.
- A pupilla teljes eltnse s a szem kifehredse az nkontroll elvesztst fejezi ki. kivtel ezall a nagy kikereked fehr szem, tbb krlvonalazssal, ami ijedtsget, dbbent szhoz nem jutst s pnikot fejez ki, legtbbszr komikus kontextusban (komolyabb hangvtel mangkban, persze kpkrnyezettl fggen hangslyosabbak a negatv rzelmek s ritkn kapnak humoros felhangot).
- Ngy, kereszt alakban elhelyezett derkszg a homlokon vagy az kln dht, vagy bosszsgot fejez ki, ltalban a megfelel arckifejezssel ksrve, leggyakrabban ironikus megjegyzsekre adott vlaszknt.
- Orrvrzs, erotikusan befolysol vagy felajz esemnyeknl
- A kp telejn vagy az arc fels rszn val elsttls a fentrl lefele halad fggleges fekete vonalak jelezhetik a zavart, ledbbentsget
NEVNEK EREDETE
A kifejezs jelentse szszerinti fordtsban "vletlenszer kpek" vagy "vzlat" de mostanra a sztrakban is csak kpregny cmszval van feltntetve. A sz kt kandzsibl, avagy knai eredet japn rsjegybl tevdik ssze ilyetnkppen: 漫画, hiragana trata まん(man)が(ga), katakana rsrendszerben pedig マンガ. Az els rsjegy nll jelentssel szvegsszettelben nem br, sszettelben viszont lehet: "nem szndkos"," vletlen", "romlott". A msodik jel rendelkezik nll olvasattal, amely kpet jelent, s egyszerenえ "e" a beszlt nyelvben. rdekessgkppen megemlthet, hogy egyik eldje elnevezsben, az ukiyo-e olvasatban is megfigyelhet az "-e" vgzds, jelentse majdhogynem teljesen egyezik, viszont egy egsz msmilyen kandzsival rjk: 浮(uki)世(yo)絵(e).
TRTNELME
Az els mangra emlkeztet mvszi megoldsok igen messzire, a XII. szzadra vezethetk vissza. A fametszetek nagyfok npszersdsvel aztn a XVIII-XIX. szzad folyamn kialakult stlus bizonyos szembetl jegyei rkldtek tovbb, hogy a nagy vltozsok kornak Japnjban kialakuljanak az irnyad elvek a kpregnyekkel kapcsolatban, s elterjedhessenek, mint npszer rucikk. A manga kifejezs ellenben nem a II. vilghbor utn keletkezett, hanem az Edo kori Japn (az 1800-as vek egy olyan kora Japnban, amikor a fametszetek igazi renesznszukat ltk) egyik nagy ukiyo-e festmvsznek, Hokusai Katsushiknak ksznheten kerlt elszr kznapi hasznlatba, az gynevezett, s szles krben elismert 'Hokusai manga' stlusmegjells alkotsok nyomn. |